تومور مغزی آستروسیتوم چیست؟

تومور مغزی آستروسیتوم نوعی سرطان است که ممکن است در مغز یا نخاع شکل بگیرد. علائم و عوارض تومورهای آستروسیتوما بستگی به نوع و محل تشکیل آنها دارند و از سردرد تا فلج بدن متغیر هستند. سرعت رشد و میزان خطر آنها در هر مورد متفاوت است و لازم است به سرعت درمان شوند.

علت ایجاد تومور مغزی

تومورهای مغزی زمانی به وجود می آیند که سلول‌های طبیعی مغز به سلول‌های غیرطبیعی تبدیل ‌شوند و خارج از کنترل رشد ‌کنند. آستروسیتوم ها از روی نوعی سلول به نام «آستروسیت»  نامگذاری شده اند.

آستروسیتوم ها انواع مختلفی دارند. برخی از آستروسیتوم ها به کندی رشد می کنند و برخی دیگر بسیار سریعتر رشد می کنند. آستروسیتومای با رشد سریع نوعی سرطان مغز است. یک آستروسیتوم با رشد آهسته گاهی اوقات می تواند به یک آستروسیتوم با رشد سریع تبدیل شود.

همان طور که آستروسیتوما رشد می کند، می تواند به قسمت های سالم مغز گسترش یابد. همچنین می تواند باعث تورم مغز شود. هر دوی این موارد می توانند علائم ایجاد کنند.

انواع تومور‌های مغزی و نخاعی

تومورهای الیگودندروگلیال

تومور‌های آستروسیتیک

گلیوم‌های ترکیبی

تومورهای اپاندیمال

تومورهای سلولی جنینی: مدولوبلاستوما

تومورهای پارانشیمال پینه آل

تومورهای منینژیال

تومورهای سلول زایا

تومورهای ناحیه سلار: کرانیوفارنیژیوم و تومور هیپوفیر

تومورهای مغزی عودکرده

علائم آستروسیتوم چیست؟

  • سردردی که ممکن است در شب بدتر شود و حتی شما را از خواب بیدار کند

گاهی اوقات، سردرد ناشی از آستروسیتوما زمانی که خم می شوید یا موقعیت خود را تغییر می دهید بدتر می شود. برخی از افراد سردرد مبهم و دائمی دارند

  •   تشنج

فردی که تشنج دارد ممکن است سفت شود، حرکات تند و سریع بازوها و پاها داشته باشد، بیهوش شود یا کنترل عضلات خود را از دست بدهد.

  • مشکلات حافظه یا مشکل در تمرکز
  • ضعف یا بی حسی در بازوها یا پاها
  • تغییرات بینایی، مانند دوبینی یا از دست دادن بینایی
  • مشکل در صحبت کردن
  • تغییر شخصیت

نکته: سایر شرایط نیز می توانند این علائم را ایجاد کنند. اما در صورت بروز هر یک از این موارد باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب اطلاع دهید.

تشخیص تومور مغزی نیاز به آزمایش دارد؟

بله. پزشک بعد از انجام معاینه آزمایش های تصویربرداری را تجویز می کند. که شامل MRI، سی تی اسکن یا سایر آزمایشات تصویربرداری باشد. آزمایش‌های تصویربرداری تصاویری از مغز شما ایجاد می‌کنند که می‌تواند آستروسیتوم یا سایر رشدهای غیر طبیعی را نشان دهد. پزشک همچنین ممکن است آزمایشی به نام «بیوپسی» انجام دهد. در طول بیوپسی، پزشک نمونه کوچکی از بافت مغز را می گیرد. پزشک دیگری به نمونه زیر میکروسکوپ نگاه می کند تا ببیند آیا آستروسیتوما وجود دارد یا خیر.

اگر پزشک روی آستروسیتوما جراحی کند، نمونه‌ای از بافت خارج شده را بیوپسی می‌کند. در هر صورت، بیوپسی می‌تواند به پزشک اطلاعات بیشتری در مورد آستروسیتوم بدهد، از جمله اینکه آیا احتمال انتشار یا عود آن وجود دارد یا خیر.

درمان تومور مغزی آستروسیتوم

درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • جراحی

در حین جراحی، پزشکان سعی می کنند تا حد ممکن آستروسیتوما را بردارند. جراحی گاهی اوقات می تواند نوعی آستروسیتوم به نام “آستروسیتوم پیلوسیتیک” را درمان کند. بسیاری از آستروسیتوم‌های دیگر با جراحی قابل درمان نیستند، اما جراحی ممکن است علائم را کاهش دهد و به افراد کمک کند عمر طولانی‌تری داشته باشند. از سوی دیگر، جراحی نیز می تواند علائم یا مشکلات بیشتری ایجاد کند. این به این دلیل است که انجام عمل جراحی می تواند به بخش های سالم مغز آسیب برساند.

  • پرتودرمانی

پرتودرمانی سلول های سرطانی را از بین می برد. پزشکان ممکن است پس از جراحی یا زمانی که جراحی امکان پذیر نیست، پرتودرمانی را انجام دهند.

  • شیمی درمانی

شیمی درمانی اصطلاح پزشکی برای داروهایی است که سلول های سرطانی را می کشند یا رشد آنها را متوقف می کنند. پزشکان گاهی اوقات این داروها را با پرتودرمانی یا اگر آستروسیتوم پس از درمان عود می کند، تجویز می کنند.

نکته مهم: اگر آستروسیتوم کوچک باشد و علائم زیادی ایجاد نکند، پزشک ممکن است منتظر بماند تا ببینند آیا تومور رشد و یا گسترش می یابد. پزشک می تواند برای کنترل علائم، مانند تشنج، دارو تجویز کند.

بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟

پس از درمان، بیمار معاینات منظمی خواهد داشت تا پزشک متوجه این موضوع شود که آیا آستروسیتوم در حال عود و گسترش است یا خیر. این معاینات معمولاً شامل آزمایش‌های تصویربرداری از مغز است.

باید مراقب علائم ذکر شده در بالا و سایر علائمی که قبل از تشخیص آستروسیتوم توسط پزشک داشتید، باشید. داشتن علائم می تواند به معنای بازگشت آستروسیتوم باشد. در مورد علائمی که دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت عود آستروسیتوم؟

اگر آستروسیتوم عود و یا گسترش یابد، ممکن است جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی بیشتری داشته باشید. پزشک به شما در انتخاب بهترین درمان کمک می کند

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button