تاثیر مصرف میوه زغال اخته بر حافظه!

همه افراد در هر سنی می توانند فراموشی را تجربه کنند. با این حال، به طور معمول، مسائل مربوط به فراموشی مزمن و از دست دادن حافظه با افزایش سن شایع تر است. تغذیه برای حمایت از رشد سالم مغز در دوران کودکی و محافظت و حمایت از عملکرد شناختی مغز در طول زندگی مهم است. در واقع، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد خوردن غذاهای سالم برای مغز به طور منظم می تواند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد. البته هیچ غذایی نمی تواند سلامت روانی را تضمین کند، اما غذاهای دوستدار مغز مانند میوه ها (از جمله انواع توت ها)، سبزیجات، غلات کامل و آجیل توصیه می شود.

حافظه در انسان

انواع مختلفی از خاطرات وجود دارد که در مغز ذخیره می شوند. به طور کلی خاطرات به صورت زیر دسته بندی می شوند:

حافظه کوتاه مدت

که به ما امکان می‌دهد اطلاعات کوچکی (مانند شماره تلفن یا نام) را برای چند ثانیه تا چند دقیقه در ذهن خود نگه داریم. حافظه کاری که با حافظه کوتاه مدت مرتبط است یا با آن همپوشانی دارد فراتر از ذخیره سازی موقت ساده است. حافظه کاری به توانایی مغز برای حفظ اطلاعات به طور خاص برای دستکاری آن و استفاده از آن برای کارهای شناختی مانند برنامه ریزی، استدلال و حل مسئله اشاره دارد. انجام کارهای پیچیده یا چندین کار همزمان از حافظه کاری بهره می برد.

حافظه بلندمدت

که در شبکه عصبی مغز ما ذخیره می شود و سال ها بازیابی می شود

چه چیزی باعث مشکل در حافظه می شود؟

از میانسالی به بعد، بزرگسالان در معرض کاهش “چابکی شناختی” خود هستند که به مرور زمان می تواند بر سرعت پردازش، حافظه و عملکرد اجرایی تأثیر بگذارد. اعتقاد بر این است که این کاهش به آسیب پذیری مغز در برابر استرس اکسیداتیو و التهاب و اثرات طولانی مدت آنها مربوط می شود. به غیر از پیری طبیعی، سایر علل مشکلات حافظه می تواند شامل شرایط پزشکی، مسائل عاطفی، اختلالات شناختی خفیف یا انواع دیگر زوال عقل باشد.

توت ها و مغز

مطالعات اپیدمیولوژیک (مبتنی بر جمعیت) با استفاده از چندین دهه داده نشان داده است که مصرف منظم اجزای خاص میوه و سبزیجات می تواند خطر زوال شناختی را کاهش دهد. شواهدی برای سایر اثرات مفید برخی از اجزای غذای گیاهی بر عملکرد مغز همچنان از آزمایش‌های بالینی انسانی و تحقیقات کار بالینی گزارش می‌شود.

در میان انواع مختلف فلاونوئیدها، توت ها اغلب غنی ترین آنتوسیانین ها هستند. آنتوسیانین ها رنگدانه هایی هستند که به توت ها رنگ های بنفش، آبی و قرمز پر جنب و جوش آن ها را می دهند. تجزیه و تحلیل‌های مشاهده‌ای طولانی‌مدت جمعیت‌های بزرگ نشان می‌دهد که آنتوسیانین‌ها مزایای سلامتی بیش از سایر فلاونوئیدها دارند. به طور خاص، زغال اخته وحشی منبع عالی آنتوسیانین است.

زغال اخته وحشی و حافظه

شواهد علمی منتشر شده در بیش از ۲۰ سال گذشته نشان می دهد که خوردن منظم زغال اخته وحشی می تواند راهی موثر برای تقویت برخی از جنبه های عملکرد مغز و حفظ برخی دیگر باشد. تأثیر فلاونوئیدها بر پیامدهای شناختی ممکن است به سن بستگی داشته باشد

زغال اخته و حافظه در بزرگسالان

به طور کلی، مطالعات بالینی تا به امروز نشان می دهد که مصرف زغال اخته و زغال اخته وحشی می تواند عملکرد مغز را در زمینه حافظه و عملکرد اجرایی در بزرگسالان بهبود بخشد.

یک مطالعه اولیه بهبود قابل توجهی را در دو وضعیت مختلف نشان داد پس از مصرف روزانه آب زغال اخته وحشی به مدت ۱۲ هفته شرکت کنندگان، آزمون های حافظه را درگیر کردند. این نتایج دلگرم کننده باعث شد تا مطالعات بیشتری به بررسی ارتباط بین زغال اخته و حافظه بپردازند. در مطالعه‌ای روی بزرگسالان ۶۵ تا ۸۰ ساله از همه قومیت‌ها، با مشکلات حافظه (اما بدون بیماری‌های عصبی تشخیص داده شده)، محققان مشاهده کردند که مصرف روزانه زغال اخته وحشی (به صورت پودر یا عصاره) بیش از ۳ ماه عملکرد حافظه اپیزودیک را بهبود می‌بخشد.

وظیفه یادآوری کلمه

به گفته محققان، پیشرفت‌ها در وظیفه یادآوری کلمه با نتایج سایر مطالعات بلوبری مطابقت دارد. در واقع، این آزمایشگاه تحقیقاتی قبلاً دریافته بود که به نظر می‌رسد تشخیص کلمات به ویژه به مداخلات توت غنی از آنتوسیانین در میان افراد مسن حساس است. زمانی که پودر زغال اخته (معادل حدود ۱ فنجان توت در روز) به مدت ۹۰ روز به رژیم غذایی روزانه آنها اضافه شد، عملکرد هر دو حافظه و وظایف اجرایی در افراد ۶۰ تا ۷۵ ساله بهبود یافت.

مطالعه دیگری نشان داد که وقتی پودر زغال اخته به مدت ۲۴ هفته به رژیم غذایی اضافه شد، تأثیرات مفید کمی بر حافظه در میان بزرگسالان مبتلا به شکایات شناختی اولیه و ذهنی داشت. تمایز بهبود یافته در حافظه نیز در این مطالعه یافت شد، که نشان می‌دهد آزمودنی‌ها بهتر می‌توانستند در برابر تداخل اطلاعات غیر مرتبط در طول آزمون مقاومت کنند.

زغال اخته و حافظه در کودکان و نوجوانان

چندین مطالعه تحقیقاتی با کودکان بر روی آزمایش توانایی آنها در به خاطر سپردن لیست کلمات متمرکز شده است. یک مطالعه روی کودکان ۸ تا ۱۰ ساله نشان داد که کودکان تنها ۲ ساعت پس از نوشیدن یک نوشیدنی زغال اخته وحشی در مقایسه با یک نوشیدنی پلاسیبو در آزمون یادآوری کلمات بهتر عمل کردند. در یک مطالعه مشابه، به سرپرستی همان محقق، عملکرد شناختی کودکان ۷ تا ۱۰ ساله پس از مصرف یک نوشیدنی تست زغال اخته وحشی یا یک نوشیدنی پلاسیبو در مقاطع زمانی متعدد مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که فواید زغال اخته وحشی می تواند بیش از چند ساعت دوام داشته باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

  • سعید گفت:

    چرا رنگ ذغال اخته اینجا فرق داره وقرمز نیست؟؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button