علت کمردرد در زنان چیست؟

کمردرد علت های متفاوتی دارد. گاهی اوقات درد به دلیل وجود مشکل در ستون فقرات یا عضلات، رباط ها و تاندون ها است. با این حال، کمردرد می تواند به دلیل مشکل در قسمت دیگری از بدن نیز باشد و افراد چیزی را تجربه می کنند که به آن درد ارجاعی می گویند.

درد می تواند در هر ناحیه ای از کمر رخ دهد. ممکن است درد موضعی باشد، مانند کمردرد یا گردن درد، یا ممکن است کل کمر را درگیر کند.  دسته بندی کلی علل کمردرد در زنان عبارتند از:

 • رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر،
 • آسیب به مهره های ستون فقرات یا اعصاب نخاعی،
 • بیماری هایی مانند پوکی استخوان و بیماری دیسک
 • آرتروز
 • شرایط پزشکی مانند عفونت مثانه یا کلیه
 • نوسانات هورمونی

علت کمردرد در خانم ها

دخترانی که مشکلات کمر دارند معمولاً در اثر یک آسیب ورزشی یا تصادف درد را تجربه می کنند. در این موارد، کمردرد به دلیل کشیده شدن عضله یا کشیدگی رباط است. حمل کوله پشتی سنگین یکی دیگر از علل کمردرد در جوانان است. دخترانی که به سن بلوغ و قاعدگی می رسند نیز ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی کمردرد را تجربه کنند. اضافه وزن یا چاقی یکی دیگر از دلایل کمردرد است.

شرایط کمردرد که عمدتاً زنان را تحت تأثیر قرار می دهد

دسته بندی های کلی ذکر شده شامل انواع شرایط درد حاد و مزمن است که بیشتر توسط زنان تجربه می شود. برخی از علل می تواند در هر سنی رخ دهد، در حالی که برخی دیگر اغلب در افراد مسن دیده می شود. در واقع کمردرد خانم مسن به دلیل روند پیری اشاره دارد که منجر به تحلیل رفتن مفصل در ستون فقرات می شود. در زیر برخی از شرایط خاص که زنان معمولاً تجربه می‌کنند و باعث کمردرد می‌شوند، آورده شده است.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا – وضعیتی همراه با درد و سفتی عضلانی است که می تواند باعث کمردرد گسترده شود. این بیماری با درد گسترده اسکلتی عضلانی همراه با سفتی، خستگی، اختلال خواب، مشکلات شناختی و تغییرات خلقی مانند اضطراب یا افسردگی مشخص می شود.

در حال حاضر، علت دقیق فیبرومیالژیا دقیق روشن نیست. بیمارانی که از فیبرومیالژیا رنج می برند ممکن است به دلیل افزایش سیگنال های حساسیت به درد در مغز، آستانه کمتری برای درد داشته باشند. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به فیبرومیالژیا هستند زیرا در نظر گرفته می شود که هورمون های زنانه در احساس درد نقش دارند.

سندرم پیریفورمیس

عضله پیریفورمیس به پایین ستون فقرات متصل می شود، از باسن می گذرد و به استخوانی در بالای ران متصل می شود. یک عضله پیریفورمیس در هر طرف بدن وجود دارد و نقش مهمی در کمک به حرکت پایین بدن دارد. عصب سیاتیک بزرگ در زیر عضله پیریفورمیس قرار دارد.

سندرم پیریفورمیس زمانی ایجاد می شود که عضله باریک و مسطح پیریفورمیس به عصب سیاتیک فشار می آورد و باعث تحریک عصب سیاتیک می شود. این بیماری شایع نیست، اما می تواند به اندازه سیاتیک دردناک باشد. سندرم پیریفورمیس، زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند.

اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

مفصل ساکروایلیاک (یا مفصل SI) استخوان خاجی را با لگن می پوشاند و در مجاورت پایین ستون فقرات قرار دارد. هدف درمان بازگرداندن دامنه حرکتی مفصل SI طبیعی است. اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک می تواند منجر به کمردرد شود و به طور کلی در زنان جوان و میانسال شایع تر است.

مفصل SI به عنوان یک بالشتک بین قسمت بالایی بدن و لگن عمل می کند و اختلال عملکرد می تواند ناشی از بارداری، الگوی راه رفتن، آرتروز، آسیب و غیره باشد.

کوکسیدینیا

کوکسیگودنیا درد دنبالچه است. دنبالچه آخرین بخش از ستون فقرات مهره است و وزن را تحمل می کند. کوکسیدینیا بیماری دیگری است که زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. مؤسسه ملی بهداشت (NIH) می گوید زنان پنج برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. برای زنان، درد دنبالچه ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

انحطاط مفصل

 • صدمه به دنبالچه در هنگام سقوط یا حوادث دیگری که باعث آسیب استخوانی می شود
 • نشستن طولانی مدت روی سطح سخت

استئوآرتریت در ستون فقرات

استئوآرتریت یک بیماری دژنراتیو مفصل است که منجر به تجزیه غضروف مفاصل فاست می شود. این بیماری می تواند منجر به شکستگی فشاری در هر نقطه از ستون فقرات به دلیل نازک شدن استخوان ها شود.

اسپوندیلولیستزیس دژنراتیو

اسپوندیلولیستزیس دژنراتیو هنگامی که مهره های پایین کمر به سمت جلو بر روی مهره زیر آن می لغزد و باعث تحریک ریشه های عصبی نخاعی می شود باعث کمردرد می شود.

اختلالات پزشکی

اختلالات بیشتری وجود دارد که باعث کمردرد ارجاعی در زنان می شود، مانند عفونت کلیه یا مثانه، اختلالات تخمدان، فیبروم رحم.

عفونت های لگنی و غیره

کمردردهای دیگری نیز وجود دارد که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما مردان به همان اندازه احتمال دارد که به بسیاری از آنها مبتلا شوند. به عنوان مثال، یک زن یا یک مرد می تواند به کمر خود در ورزش یا بلند کردن وزنه های سنگین در باشگاه یا محل کار آسیب برساند. مردان و زنان دچار سرطان می شوند یا فتق دیسک را تجربه می کنند.

اندام هایی که باعث کمردرد در زنان می شوند!

۱٫ دیسمنوره

این بیماری یک اختلال در عملکرد رحم است. زن در هنگام قاعدگی گرفتگی شدید را تجربه می کند. دیسمنوره اولیه با اولین سیکل قاعدگی شروع می شود و در طول زندگی او ادامه می یابد. دیسمنوره ثانویه، گرفتگی شدیدی است که در اواخر زندگی شروع می شود و نتیجه شرایطی مانند بیماری التهابی لگن است.

۲٫ عفونت کلیه

پیلونفریت حاد (APN) نام پزشکی عفونت کلیه است. این یک عفونت شدید مجاری ادراری است و می تواند بسیار دردناک باشد. عفونت ممکن است از مثانه و مجاری ادراری شروع شود و سپس به کلیه ها سرایت کند. عفونت می تواند در یک کلیه ایجاد شود و منجر به درد شدید در قسمت پایین کمر در سمت کلیه عفونی شود.

۳٫ بیماری التهابی روده (IBD)

IBD شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون است. گاهی اوقات منجر به ایجاد اسپوندیلیت آنکیلوزان (اسپوندیل آرتریت)، نوعی آرتریت که باعث التهاب ستون فقرات می شود، می شود. IBD می تواند منجر به کمردرد مزمن شود.

۴٫ پانکراتیت

لوزالمعده از طریق تولید آنزیم به هضم غذا کمک می کند و همچنین به کنترل سطح قند خون از طریق ترشح هورمون ها کمک می کند. هنگامی که پانکراس ملتهب می شود، می تواند باعث درد بالای شکم شود که ممکن است به قسمت پایین کمر گسترش یابد.

۵٫ آپاندیسیت

آپاندیس اندامی کیسه مانند کوچک است که از روده بزرگ در سمت راست پایین شکم امتداد می یابد. آپاندیسیت زمانی است که اندام ملتهب یا عفونی می شود. یکی از علائم درد پایین کمر است.

۶٫ اختلالات کبدی

چندین اختلال کبدی وجود دارد که مانع از عملکرد اندام می شود. آنها شامل هپاتیت و سرطان هستند. هنگامی که کبد متورم می شود، به اعصاب کمر فشار می آورد و باعث کمردرد می شود.

علت کمردرد در زنان

کمردرد در زنان معمولاً به دلایل زیر است:

 • وضعیت نامناسب، مانند خم کردن یا هل دادن سر به جلو در هنگام نشستن یا ایستادن، که باعث انحراف ستون فقرات می شود.
 • استفاده بیش از حد یا کشیدگی عضله، معمولاً به دلیل حرکات تکراری یا بلند کردن نادرست وسایل یا کودکان
 • آسیب به دیسک ها، عضلات و یا رباط ها
 • درد میوفاشیال
 • آرتروز

بسیاری از موارد کمردرد جدی نیستند. کشیدگی ها و رگ به رگ شدن های جزئی معمولاً خود به خود بهبود می یابند. در تعدادی از موارد، اصلاح وضعیت بدن یا انجام ورزش برای تقویت بافت های پشت می تواند از موارد بیشتر کمردرد جلوگیری کند.

چگونه مشکلات و تغییرات هورمونی زنان می تواند باعث کمردرد شود؟

هورمون های جنسی زنانه نقش مهمی در انواع بیماری های دژنراتیو عضلات و استخوان ها و حساسیت به درد دارند. در زیر برخی از علل شایع کمردرد هورمونی آورده شده است.

۱٫ چرخه قاعدگی

نوسانات هورمونی حساسیت درد را افزایش می دهد و بر عضلات تأثیر می گذارد. زنان در طول سیکل قاعدگی خود درد ارجاعی از زیر شکم به پایین کمر را تجربه می کنند.

۲٫ بارداری

در دوران بارداری، بدن هورمونی به نام ریلکسین ترشح می کند که مفاصل و رباط های ناحیه لگن را شل می کند تا به جنین اجازه رشد دهد. تغییرات هورمونی می تواند باعث شل شدن رباط های حمایت کننده در ستون فقرات نیز شود و باعث اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک شود.

تغییرات هورمونی و فشار وارد شده بر ناحیه تحتانی کمر توسط یک نوزاد در حال رشد، از جمله استخوان دنبالچه، از علل اصلی کمردرد در زنان است.

افزایش وزن کودک در رحم منجر به تغییراتی در وضعیت بدنی می شود که به مفاصل کمر، لگن و پا فشار وارد می کند.

۳٫ اندومتریوز

آندومتریوز شرایطی است که در آن سلول هایی که شبیه سلول های پوششی رحم هستند در خارج از رحم رشد می کنند. سلول‌ها که مانند بافت آندومتر عمل می‌کنند، ممکن است روی لوله‌های تخمدان یا فالوپ یا در سایر نواحی حفره لگن رشد کنند. در طول چرخه قاعدگی، سلول ها متورم می شوند و باعث خونریزی می شوند که منجر به کمردرد و سایر علائم دردناک می شود.

۴٫ PMS (سندرم پیش از قاعدگی)

سندرم پیش از قاعدگی ترکیبی از علائمی است که زنان چند روز تا یک هفته قبل از شروع قاعدگی تجربه می کنند. علائم اغلب شامل کمردرد است که اعتقاد بر این است که ناشی از تغییرات هورمونی است. هورمون پروستاگلاندین در طول چرخه قاعدگی ترشح می شود تا رحم را برای ریختن پوشش داخلی رحم آماده کند.

۵٫ پس از یائسگی

انحطاط دیسک ستون فقرات به دلیل کاهش سطح استروژن پس از یائسگی تسریع می شود.

نکته آخر

زندگی با کمردرد مزمن دشوار است، زیرا حتی ساده ترین کارها یا حرکات را دشوار می کند. درد مداوم نباید نادیده گرفته شود زیرا ممکن است علتی غیر از رگ به رگ شدن یا کشیدگی مانند سیاتیک، پارگی دیسک یا عفونت باشد. زمانی که درمان های خانگی به تسکین درد کمک نمی کند یا درد حاد یا مزمن در فعالیت های زندگی اختلال ایجاد می کند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز واعصاب و ستون فقرات 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button