آیا تشنج با رژیم غذایی قابل کنترل است؟

رژیم کتوژنیک راهی برای درمان بیماران مبتلا به صرع کنترل نشده است. اگرچه خواص این رژیم غذایی به خوبی روشن نشده است، اما با موفقیت باعث کاهش تشنج در بسیاری از بیماران شده است. رژیم کتوژنیک رژیمی کم کربوهیدرات، پرچرب و پرپروتئین است.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یا رژیم کتو، یک رژیم غذایی پزشکی یا درمانی است – رژیمی که برای کمک به مدیریت یا درمان یک بیماری طراحی شده است. رژیم کتو برای کودکان مبتلا به صرع پیشنهاد می شود. رژیم کتو سرشار از چربی، پروتئین کافی و کربوهیدرات (کربوهیدرات) بسیار کم است. رژیم کتو معمولی شامل ۷۰ تا ۸۰ درصد چربی، ۲۰ درصد پروتئین و ۵ تا ۱۰ درصد کربوهیدرات است.

چه شرایط پزشکی ممکن است از رژیم کتو سودمند باشد؟

پزشکان معمولا رژیم کتو را برای درمان صرع در کودکان در تمام سنین از جمله نوزادان توصیه می کنند. رژیم‌های کتوژنیک معمولاً برای بزرگسالان توصیه نمی شود، زیرا انتخاب‌های غذایی محدود، حفظ رژیم را در درازمدت سخت می‌کند. رژیم کتو در سایر بیماری های عصبی (مرتبط با مغز) از جمله بیماری آلزایمر و اختلال طیف اوتیسم استفاده شده است. افراد مبتلا به دیابت یا چاقی نیز ممکن است از رژیم کتو بهره مند شوند. رعایت رژیم کتو نسبت به سایر توصیه‌های رژیم دیابتی ساده‌تر است و می‌تواند روشی برای چربی سوزندان افراد چاق باشد.

با پیروی از رژیم کتو چه اتفاقی در بدن می افتد؟

رژیم کتوژنیک نحوه استفاده بدن از غذا را بازنشانی می کند. معمولا کربوهیدرات های موجود در رژیم غذایی (مانند قندها و نشاسته ها) بیشتر انرژی را تامین می کنند. رژیم کتو میزان کربوهیدرات های مصرفی را کاهش می دهد و به بدن می آموزد که به جای آن چربی بسوزاند تا انرژی بگیرد.

رژیم کتوژنیک برای کودک

شروع رژیم کتو یک فرآیند یک مرحله ای نیست. هنگام شروع رژیم برای کودک، احتمال دارد برای مراقبت بهتر در بیمارستان بستری شود.

 • ابتدا به کودکتان مقدار کمی آب یا مایعات بدون قند بدهید.
 • ظرف ۲۴ ساعت، رژیم غذایی جدید کودک را شروع کنید. برای نوزادان، می توان از فرمول های کتوژنیک آماده استفاده کرد.
 • قند خون در ۴۸ ساعت اولیه شروع رژیم به دقت کنترل می شود و ممکن است در طول شروع رژیم کتو هیپوگلیسمی رخ دهد.
 • به طور مداوم نیاز به مکمل هایی مانند کلسیم یا ویتامین ها را ارزیابی کنید.

رژیم کتوژنیک چگونه به صرع کمک می کند؟

رژیم کتوژنیک از دهه ۱۹۲۰ برای کاهش تشنج استفاده شده است. مکانیسم کنترل تشنج به خوبی شناخته نشده است. هم جزء کم قند و هم جزء پرچرب به طور منحصربه‌فردی «تحریک‌پذیری» مغز را تغییر می‌دهند و در نتیجه تمایل به ایجاد تشنج را کاهش می‌دهند.

خطرات رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتو علیرغم موفقیت در درمان تشنج، بدون خطر نیست. عوارض جانبی مصرف طولانی مدت رژیم غذایی عبارتند از:

 • تراکم استخوان پایین و شکستگی استخوان.
 • یبوست.
 • کلسترول بالا.
 • سنگ کلیه.
 • رشد کندتر از معمول
 • سستی و خستگی

چگونه یک پزشک متوجه می شود که چه زمانی از رژیم کتو استفاده کند؟

در صورتی که سایر درمان های صرع تشنج را متوقف نکرده یا کاهش نداده باشد، ممکن است پزشک رژیم کتوژنیک را پیشنهاد دهد. در حین رژیم کتو، کودک هر ماه تا سه ماه یک بار برای آزمایش خون و ادرار به پزشک مراجعه می کند. این آزمایشات خون و ادرار مشکلات تغذیه ای یا سایر مشکلات را بررسی می کند.

رژیم کتو چقدر برای مدیریت تشنج موثر است؟

رژیم کتو در طول زمان برای کمک به صرع موثر بوده است. حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد کودکانی که رژیم کتو را شروع می کنند ۵۰ درصد کمتر دچار تشنج می شوند. و تقریباً ۱۰ تا ۲۰ درصد از کودکان به بیش از ۹۰ درصد کاهش در تشنج دست می یابند.

آیا می توانم رژیم کتو را به تنهایی انجام دهم؟

رژیم کتو نیاز به نظارت دقیق توسط پزشک دارد، بنابراین نباید رژیم را بذون مشورت با پزشک انجام داد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

 • تشنج حتی با رژیم غذایی بدتر می شود یا ادامه می یابد.
 • کودک به هر یک از غذاهای موجود در رژیم غذایی واکنش آلرژیک دارد.

چه مدت می توانم رژیم کتو را برای مدیریت صرع ادامه دهم؟

اگر صرع به خوبی کنترل شود، ممکن است پزشک رژیم کتو را پس از چند سال متوقف کند. از پزشک خود بپرسید که آیا رژیم کتوژنیک را به دلایل پزشکی ادامه دهید یا خیر.

نکته پایانی

زندگی با صرع برای کودکان و والدین چالش برانگیز است. حدود دو سوم بیماران مبتلا به صرع می توانند با استفاده از داروهای مناسب تشنج را کنترل کنند. هنگامی که صرع مقاوم به دارو است، گزینه های دیگری مانند جراحی صرع و رژیم غذایی کتوژنیک باید در نظر گرفته شود. در مورد آزمایش کتو با پزشک خود صحبت کنید

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button