تاریخچه ویروس کرونا

شناسایی ویروس کرونا

ویروس ۱۹ـ COVID برای اولین بار در شهر ووهان چین در دسامبر ۲۰۱۹ شناسایی شد، و به سرتاسر جهان سرایت کرد. این ویروس به علت قابلیت سرایت زیاد و ویروس های نسل‌های قبلی متمایز گردیده است. این ویروس می تواند از طریق ترشحات دستگاه تنفسی به محیط منتقل و به افراد دیگر سرایت کند، به این صورت که در اثر تأثیر ویروس بر دستگاه تنفسی، بدن برای بیرون کردن عامل بیماری زا واکنش های عطسه و سرفه را فعال می‌کند. عطسه و سرفه ها، ترشحات دستگاه تنفس را که دارای ویروس هستند، در محیط پخش می کنند.

این ویروس سنگین است و در نتیجه نمی تواند در هوا به مدت طولانی معلق بماند و سریعاً به سمت پایین می‌رود و روی سطوح مختلف می‌نشیند. در این زمان اگر فرد سالمی به این سطوح دست بزند و سپس قبل از شستشوی دست ها، غذا بخورد و یا دست به چشمان خود بزند، این ویروس وارد بدن شده و فعالیت تخریبی خود را آغاز می‌کند. همچنین در صورتی که فرد بیمار مستقیماً به سمت صورت فرد سالم عطسه یا سرفه نماید قطرات ریز حاوی ویروس به دستگاه تنفسی یا چشم های فرد سالم وارد می شود و وی را بیمار می کند.

افراد مبتلا به ویروس از ۲ تا ۱۴ روز هیچ علامتی از بیماری را در بدن خود احساس نمی کنند. این مدت را دوران نهفتگی می‌نامند. طولانی بودن دوران نهفتگی دلیل دیگر دشواری برای جلوگیری از همه گیر شدن این بیماری است. زیرا برای تشخیص این که فرد دچار بیماری شده یا خیر باید او را به مدت ۱۴ روز در منطقه ای قرنطینه کرد.

این ویروس در اصل دارای منبع حیوانی است اما این ویروس در میان انسان ها از شخصی به شخص دیگر انتقال پیدا می‌کند. ویروس کرونا در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ (برابر اعلام مقامات رسمی) وارد ایران شد و از شهر قم و استان گیلان بروز بیماری گزارش گردید.

علائم ویروس کرونا

بارزترین علائم کووید ـ ۱۹ ، تب، سرفه خشک و تنگی نفس است، ولی می‌توان به سردرد، آبریزش بینی، گلودرد، ضعف، خستگی، درد حاد یا مبهم عضلانی، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست رفتن حس بویایی و چشایی و قرمزی چشم ها و… اشاره کرد.

افراد دارای عفونت ویروس کرونا ممکن است انواع ترکیب های این علائم را داشته باشند البته با علائم آنفولانزا یا آلرژی فصلی یا سرماخوردگی نبایستی اشتباه گرفته شود. افراد سن بالا  افرادی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای مانند، بیماری‌های قلبی، ریوی و کلیوی، سرطان یا اختلال دستگاه ایمنی هستند، بیشتر در معرض خطر هستند.

اگر افزایش سرعت تنفس (تعداد تنفس در دقیقه) به بالای ۲۴ تنفس در دقیقه در هنگام استراحت برسد بیانگر ابتلا به بیماری شدید این ویروس است و یا اکسیژن خون به کمتر از ۹۰ درصد برسد از علائم تشدید بیماری است.

به علت تأثیر ضد التهابی داروی آزیترومایسین  نه آنتی بیوتیکی آن برای بیماران مبتلا به این ویروس استفاده می شود تا در آینده واکسن و یا داروی دیگری تولید شود.

متخصصان معتقدند که در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی از جمله رعایت نکردن فاصله گذاری فیزیکی مردم (حداقل دو متر) و رفتن به مسافرت و میهمانی ها و محل های سربسته بدون ماسک و… احتمال بالا رفتن آمار مبتلایان و کشته‌شدگان بیشتر می‌شود.

ضمنـاً به عوارض روحی و روانی نـاشی از قرنطینه و مـاندن در خانه برای کلیه افراد جامعه و بخصوص کودکان و سالمندان بایستی توجه گردد. عوارض روحی و روانی در درصدی از افراد بهبود یافته از بیماری کووید ـ ۱۹ نیز مشاهده شده است.

منبع: کتاب «جهنم ویروس کرونا و فرشتگان نجات بیمارستانی و اهمیت سلامتی در قرآن و سخنان بزرگان»

تالیف محمدمسعود بهمنی و فاطمه مرتضوی اسکویی

 

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button