صرع چیست و چگونه درمان می شود؟

صرع وضعیتی است که باعث می شود افراد دچار حملات مکرر شوند. تشنج امواجی از فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز است. تشنج می تواند باعث موارد زیر شود:

  •  غش کردن
  • حرکت یا رفتار عجیب

علائم تشنج چیست؟

انواع مختلفی از تشنج وجود دارد. هر کدام مجموعه ای از علائم را ایجاد می کنند. بیشتر تشنج ها فقط چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشند.

افرادی که تشنج‌های «تونیک کلونیک» یا «گراند مال» دارند، ناگهان بیهوش می‌شوند، سفت می‌شوند و سپس حرکات تند و ناگهانی خواهند داشت. انواع دیگر تشنج علائم کمتری را ایجاد می کنند. به عنوان مثال، برخی افراد تنها در یک بازو یا بخشی از صورت خود حرکات لرزشی دارند. افراد دیگر به طور ناگهانی پاسخ نمی دهند و برای چند ثانیه خیره می شوند.

گاهی اوقات افراد می توانند بگویند که در شرف تشنج هستند. آنها احساس خاصی دارند یا بوی خاصی را استشمام می کنند. به این حس یا بو «هاله» می گویند.

آیا به آزمایشات نیاز خواهم داشت؟

بله. احتمالاً ۱ یا هر دو مورد زیر را خواهید داشت:

●EEG – EEG فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می کند (شکل ۱).

● اسکن سی تی یا ام آر آی – این تست ها تصاویری از مغز ایجاد می کنند.

صرع چگونه درمان می شود؟

صرع با داروهای ضد تشنج درمان می شود. این داروها نمی توانند صرع را درمان کنند، اما می توانند به جلوگیری از تشنج کمک کنند. داروهای ضد تشنج مختلفی وجود دارد. انتخاب مناسب برای شما به تشنج و عوامل دیگر بستگی دارد.

داروهای ضد تشنج معمولاً برای کنترل تشنج خوب عمل می کنند. اما اگر تشنج‌های شما را کنترل نکنند، ممکن است پزشک در مورد سایر درمان‌های احتمالی با شما صحبت کند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

●جراحی مغز

●دستگاهی به نام «محرک عصب واگ» که برای کمک به کنترل تشنج در قفسه سینه شما قرار می گیرد.

در مورد داروهای ضد تشنج چه باید بدانم؟ – باید بدانید که:

●این داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. آنها می توانند احساس خستگی یا سرگیجه را در شما ایجاد کنند یا مشکلات دیگری ایجاد کنند. در مورد هر گونه عوارض جانبی که دارید به پزشک خود اطلاع دهید. به این ترتیب، با هم می توانید بهترین دارو و دوز را برای خود پیدا کنید.

عوارض جانبی نادری وجود دارد که می تواند بسیار جدی باشد. اگر بثورات جدیدی ایجاد کردید یا احساس می‌کنید می‌خواهید به خود آسیب برسانید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

●داروهای ضد تشنج می توانند بر داروهای دیگری که مصرف می کنید تأثیر بگذارند. به علاوه، سایر داروها می توانند از عملکرد خوب داروی ضد تشنج شما جلوگیری کنند. در صورت شروع هر گونه داروی جدید با نسخه یا بدون نسخه، از جمله قرص های ضد بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. داروهای ضد تشنج می توانند از عملکرد خوب قرص های ضد بارداری جلوگیری کنند. این می تواند منجر به بارداری ناخواسته شود.

●ممکن است برای بررسی میزان داروی ضد تشنج در بدنتان به آزمایش خون منظم نیاز داشته باشید.

آیا تا آخر عمر به داروی ضد تشنج نیاز دارم؟ – بستگی به تشنج شما دارد. اگر برای چندین سال هیچ تشنجی نداشتید، ممکن است پزشک در مورد قطع دارو با شما صحبت کند. اما هرگز داروی خود را به تنهایی قطع نکنید.

چگونه می توانم شانس تشنج بیشتری را کاهش دهم؟ – برای کاهش احتمال تشنج بیشتر، می توانید:

●داروی خود را دقیقا طبق دستور مصرف کنید

●به اندازه کافی بخوابید – نداشتن خواب کافی شانس شما را برای تشنج افزایش می دهد.

●از نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر خودداری کنید

افراد دارای صرع می توانند بارداری طبیعی داشته باشند؟

اکثر افراد مبتلا به صرع می توانند بارداری سالمی داشته باشند. اگر صرع دارید و می خواهید بچه دار شوید، باید با پزشک خود همکاری کنید تا راهکارهای درستی را برای کنترل صرع و محافظت از کودک پیش روی شما بگذارند.

بیش از یک پزشک در دوران بارداری از شما مراقبت خواهد کرد. متخصص زنان و زایمان شما از بارداری شما مراقبت خواهد کرد. پزشک شما از صرع شما مراقبت خواهد کرد. آنها اغلب در طول بارداری شما از نزدیک با هم کار می کنند.

قبل از اقدام به بارداری چه باید کرد؟

بسیار مهم است که قبل از اقدام به بارداری با پزشک خود صحبت کنید. به این ترتیب او زمان کافی برای بررسی داروی ضد تشنج شما و تعویض آن در صورت نیاز دارند. به این دلیل که برخی داروها و دوزهای ضد تشنج می تواند به جنین آسیب برساند.

پزشک شما ممکن است:

● داروی ضد تشنج خود را مصرف کنید.

●دوز داروی ضد تشنج خود را کاهش دهید.

●تعداد داروهای ضد تشنج مصرفی خود را کاهش دهید (در صورت مصرف بیش از یک دارو).

● داروی ضد تشنج خود را تغییر دهید – آنها مطمئن خواهند شد که داروی ضد تشنج شما تا حد امکان در دوران بارداری ایمن باشد.

هرگز نباید داروهای ضد تشنج خود را به تنهایی قطع کنید. اما پزشک شما ممکن است در مورد این گزینه با شما صحبت کند اگر:

●سالهاست که هیچ تشنجی نداشته اید

●یک نوع صرع دارید که به مرور زمان از بین می رود

●تست‌های شما، از جمله EEG (که فعالیت الکتریکی در مغز شما را اندازه‌گیری می‌کند) و آزمایش‌های تصویربرداری، نشان می‌دهد که احتمال تشنج بیشتری ندارید.

پزشک علاوه بر بررسی دارو، ویتامینی به نام «اسید فولیک» را تجویز می کند. همه افرادی که می توانند باردار شوند، باید اسید فولیک مصرف کنند، خواه به طور فعال در تلاش برای باردار شدن باشند یا نه. اسید فولیک به جلوگیری از برخی نقایص مادرزادی کمک می کند. برای افراد مبتلا به صرع، مصرف آن قبل و در طول بارداری نیز خطر تاخیر رشد و اوتیسم را در کودک کاهش می دهد.

اقدامات دیگری نیز وجود دارد که همه باید قبل از اقدام به بارداری انجام دهند. پزشک یا پرستار شما می تواند در مورد برنامه ریزی کلی برای بارداری با شما صحبت کند.

چگونه ممکن است صرع من بر کودک من تأثیر بگذارد؟ – داشتن تشنج در دوران بارداری ممکن است به کودک شما آسیب برساند. اگر زمین بخورید، ممکن است به خود و کودکتان آسیب برسانید. هنگامی که تشنج تشنجی دارید (نوعی که باعث لرزش می شود و ممکن است شما را غش کند)، ممکن است کودک شما اکسیژن کافی دریافت نکند.

آیا بارداری بر صرع تأثیر می گذارد؟

نه همیشه. اما برخی افراد در دوران بارداری و مدتی پس از زایمان تشنج بیشتری دارند. اگر داروی ضد تشنج خود را طبق دستور مصرف نکنید (در صورت نیاز به دارو)، یا اگر به اندازه کافی نخوابید، ممکن است تشنج بیشتری داشته باشید.

چگونه می توان تشنج خود را کاهش داد؟

برای کاهش احتمال ابتلا به تشنج، می توانید:

●داروی ضد تشنج خود را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید – بدون مشورت با پزشک داروی خود را قطع یا تغییر ندهید. ممکن است نگران باشید که داروی ضد تشنج به کودک شما آسیب برساند. حتما در این مورد از پزشک خود سوال کنید. این احتمال وجود دارد که انواع خاصی از داروها می تواند آسیب برساند، اما تشنج نیز می تواند به کودک شما آسیب برساند.

●اگر بلافاصله پس از مصرف داروهای ضد تشنج، به خصوص در اوایل بارداری، استفراغ کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است از شما بخواهند دوز دیگری مصرف کنید. اگر اغلب استفراغ می کنید، ممکن است داروی دیگری نیز برای جلوگیری از آن به شما بدهند.

●در صورت شروع هر گونه داروی جدید با نسخه یا بدون نسخه یا داروهای گیاهی به پزشک خود اطلاع دهید.

●به اندازه کافی بخوابید – نداشتن خواب کافی شانس شما را برای تشنج افزایش می دهد. در صورت امکان، از شریک زندگی و اعضای خانواده خود در مراقبت از کودک خود در شب کمک کنید تا بتوانید خواب منظمی داشته باشید.

آیا در دوران بارداری آزمایش خواهم داد؟

بله. برای بررسی سلامت کودک خود آزمایشاتی خواهید داشت. اینها می تواند شامل آزمایش خون و آزمایش تصویربرداری به نام اولتراسوند باشد. سونوگرافی تصاویری از کودک شما ایجاد می کند.

همچنین برای بررسی میزان داروی ضد تشنج در بدنتان آزمایش خون منظمی خواهید داشت. بارداری می تواند مقدار دارو را در خون کاهش دهد. پزشک شما احتمالاً دوز شما را افزایش می دهد تا از پایین آمدن بیش از حد سطح جلوگیری کند. اگر خیلی کم شود، این می تواند احتمال بدتر شدن تشنج شما را افزایش دهد.

آیا می توان زایمان طبیعی داشت؟

اکثر افراد مبتلا به صرع زایمان طبیعی دارند. ابتلا به صرع به تنهایی دلیلی برای انجام سزارین (جراحی برای بیرون آوردن نوزاد) نیست. بروز تشنج در هنگام زایمان غیر معمول است. حتی در این صورت، پزشک در حین زایمان شما را از نزدیک زیر نظر خواهد گرفت و در صورت نیاز دارو را تنظیم می کند.

آیا کودک من سالم خواهد بود؟

اگر سالم بودید و صرع شما در دوران بارداری تحت کنترل بود، احتمال اینکه کودک شما سالم باشد بسیار خوب است.

آیا می توانم شیر بدهم؟

بیشتر افراد حتی در صورت مصرف داروی ضد تشنج قادر به شیر دادن هستند. اما این نیز مهم است که سعی کنید به اندازه کافی بخوابید، زیرا نخوابیدن به اندازه کافی شانس شما را برای تشنج افزایش می دهد. بنابراین، اگر به نوزاد خود شیر می دهید، ایده خوبی است که برنامه ای برای کمک منظم بزرگسالان دیگر داشته باشید. آنها می توانند در طول شب از کودک شما مراقبت کنند و در حین خواب به کودک با شیشه شیر تغذیه کنند. به این ترتیب می توانید مدت زمان طولانی تری بخوابید و به طور ایده آل هر شب خواب منظم خود را داشته باشید. همچنین ایده خوبی است که سعی کنید هر روز در صورت امکان چرت بیشتری داشته باشید.

می توانید از پمپ سینه استفاده کنید تا کودک شما بتواند شیر مادر را از شیشه شیر دریافت کند، یا می توانید از شیر خشک برای تغذیه با شیشه استفاده کنید. اگر می خواهید شیر بدهید یا پمپاژ کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

برای محافظت از کودکم چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟

اگر مکرر دچار تشنج می شوید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به ایمن نگه داشتن کودک خود پس از تولد انجام دهید:

●پوشک کودکتان را روی زمین عوض کنید – به این ترتیب، اگر تشنج داشتید، کودک شما از روی میز نیفتد.

●هنگام حمام کردن نوزاد، شخص دیگری را همراه خود داشته باشید – اگر تشنج داشته باشید، کودکتان در وان تنها نخواهد بود.

●به پزشک کودک خود بگویید که صرع دارید تا او وضعیت شما را درک کند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button