زوال عقل عروقی چیست؟

زوال عقل عروقی یک اصطلاح کلی است که مشکلات مربوط به استدلال، برنامه ریزی، قضاوت، حافظه و سایر فرآیندهای فکری ناشی از آسیب مغزی و اختلال در جریان خون به مغز را توصیف می کند. پس از انسداد شریان مغزی توسط سکته مغزی فرد دچار زوال عقل عروقی می شود، اما سکته مغزی همیشه باعث زوال عقل عروقی نمی شود. اینکه سکته مغزی بر تفکر و استدلال تأثیر می‌گذارد به شدت و محل سکته بستگی دارد.

زوال عقل عروقی همچنین می تواند ناشی از شرایط دیگری باشد که به عروق خونی آسیب می رساند و گردش خون را کاهش می دهد و مغز را از اکسیژن و مواد مغذی حیاتی محروم می کند.

عواملی که خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی و همچنین خطر زوال عقل عروقی را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • سیگار کشیدن

کنترل این عوامل ممکن است به کاهش شانس ابتلا به زوال عقل عروقی کمک کند.

علائم زوال عقل عروقی

علائم زوال عقل عروقی بسته به بخشی از مغز که در آن جریان خون مختل شده است، متفاوت است. بیشتر علائم با انواع زوال عقل، به ویژه بیماری آلزایمر همپوشانی دارند. اما بر خلاف بیماری آلزایمر، مهمترین علائم زوال عقل عروقی به جای از دست دادن حافظه، شامل سرعت تفکر و حل مسئله است.

علائم و نشانه های زوال عقل عروقی عبارتند از:

 • گیجی
 • مشکل در توجه و تمرکز
 • کاهش توانایی سازماندهی افکار یا اعمال
 • کاهش توانایی در تجزیه و تحلیل
 • کند شدن تفکر
 • مشکل در سازماندهی
 • مشکل در تصمیم گیری برای انجام کار بعدی
 • مشکلات حافظه
 • بی قراری و آشفتگی
 • راه رفتن ناپایدار
 • میل ناگهانی یا مکرر برای ادرار کردن یا ناتوانی در کنترل دفع ادرار
 • افسردگی یا بی تفاوتی

علائم زوال عقل عروقی زمانی که به طور ناگهانی و پس از سکته مغزی رخ می دهد، واضح تر است. این وضعیت، زوال عقل پس از سکته مغزی نامیده می شود. زوال عقل عروقی می تواند بسیار تدریجی ایجاد شود، درست مانند زوال عقل و بیماری آلزایمر. علاوه بر این، بیماری عروقی و بیماری آلزایمر اغلب با هم بروز می‌کنند. مطالعات نشان می دهد که بسیاری از افراد مبتلا به زوال عقل به بیماری آلزایمر مبتلا هستند.

علل زوال عقل عروقی

زوال عقل عروقی ناشی از شرایطی است که به رگ‌های خونی مغز آسیب می‌رساند و توانایی آن‌ها برای تامین مقادیر تغذیه و اکسیژن مورد نیاز مغز برای انجام فرآیندهای فکری را کاهش می‌دهد.

شرایط رایجی که ممکن است منجر به زوال عقل عروقی شود عبارتند از:

سکته مغزی (انفارکتوس) که یک شریان مغز را مسدود می کند. سکته‌هایی که شریان‌های مغزی را مسدود می‌کنند معمولاً طیفی از علائم را ایجاد می‌کنند که ممکن است شامل زوال عقل عروقی باشد. اما برخی از سکته ها هیچ علامت قابل توجهی ایجاد نمی کنند. این سکته های خاموش همچنان خطر زوال عقل را افزایش می دهد.

با سکته های خاموش و آشکار، خطر زوال عقل عروقی با تعداد سکته هایی که در طول زمان رخ می دهد افزایش می یابد. یکی از انواع زوال عقل عروقی که شامل سکته های مغزی زیادی می شود، زوال عقل چند انفارکتی نامیده می شود.

دمانس عروقی که به نام زوال عقل چند انفارکتی نیز شناخته می شود، دومین علت شایع زوال عقل در افراد مسن است. از آنجایی که این بیماری مشخصات کمتری نسبت به آلزایمر دارد، بسیاری از مردم زمانی که فراموشی مشکل ساز می شود به زوال عقل عروقی مشکوک نمی شوند.

خونریزی مغزی. اغلب ناشی از فشار خون بالا، تضعیف یک رگ خونی است که منجر به خونریزی در مغز می شود که باعث آسیب می شود یا از تجمع پروتئین در رگ های خونی کوچک که با افزایش سن و ضعیف شدن آنها در طول زمان رخ می دهد. (آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی)

رگ های خونی مغز باریک یا آسیب مزمن. شرایطی که باعث تنگ شدن یا آسیب طولانی مدت به رگ های خونی مغز شما می شود نیز می تواند منجر به زوال عقل عروقی شود. این شرایط شامل سایش مرتبط با افزایش سن، فشار خون بالا، پیری غیرطبیعی عروق خونی (آترواسکلروز)، دیابت است.

عوامل خطر زوال عقل عروقی

به طور کلی، عوامل خطر برای زوال عقل عروقی مانند بیماری های قلبی و سکته مغزی است. عوامل خطر برای زوال عقل عروقی عبارتند از:

افزایش سن: خطر ابتلا به زوال عقل عروقی با افزایش سن افزایش می یابد. این اختلال قبل از ۶۵ سالگی نادر است و خطر آن تا ۹۰ سالگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
سابقه حملات قلبی، سکته مغزی یا سکته های کوچک: اگر حمله قلبی داشته اید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به مشکلات عروق خونی در مغز خود باشید. آسیب مغزی که با سکته مغزی یا سکته کوچک (حمله ایسکمیک گذرا) رخ می دهد ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.
پیری غیر طبیعی عروق خونی (آترواسکلروز): این وضعیت زمانی رخ می دهد که رسوبات کلسترول و سایر مواد (پلاک) در شریان ها ایجاد می شود و رگ های خونی را باریک می کند. آترواسکلروز می تواند خطر ابتلا به زوال عقل عروقی را با کاهش جریان خونی که مغز را تغذیه می کند، افزایش دهد.
کلسترول بالا: افزایش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، کلسترول “بد”، با افزایش خطر زوال عقل عروقی مرتبط است.
فشار خون بالا: وقتی فشار خون شما بیش از حد بالا باشد، فشار مضاعفی بر رگ های خونی در همه جای بدن، از جمله مغز وارد می کند. این خطر ابتلا به مشکلات عروقی در مغز را افزایش می دهد.
دیابت: سطوح بالای گلوکز به عروق خونی در سراسر بدن آسیب می رساند. آسیب به رگ های خونی مغز می تواند خطر سکته مغزی و زوال عقل عروقی را افزایش دهد.
سیگار کشیدن: سیگار به طور مستقیم به رگ های خونی آسیب می رساند و خطر ابتلا به تصلب شرایین و سایر بیماری های گردش خون از جمله زوال عقل عروقی را افزایش می دهد.
چاقی: اضافه وزن یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری های عروقی به طور کلی است، و بنابراین، احتمالاً خطر ابتلا به زوال عقل عروقی را افزایش می دهد.
فیبریلاسیون دهلیزی: در این ریتم غیرطبیعی قلب، حفره های فوقانی قلب شروع به تپیدن سریع و نامنظم می کنند که با حفره های پایینی قلب هماهنگ نیست. فیبریلاسیون دهلیزی خطر سکته مغزی را افزایش می دهد زیرا باعث ایجاد لخته های خونی در قلب می شود که می تواند شکسته شود و به رگ های خونی مغز برود.

جلوگیری زوال عقل عروقی

سلامت رگ های خونی مغز ارتباط نزدیکی با سلامت کلی قلب دارد. انجام این مراحل برای حفظ سلامت قلب ممکن است به کاهش خطر زوال عقل عروقی نیز کمک کند:

فشار خون سالم را حفظ کنید

نگه داشتن فشار خون در محدوده طبیعی ممکن است به پیشگیری از زوال عقل عروقی و بیماری آلزایمر کمک کند.

پیشگیری یا کنترل دیابت

اجتناب از شروع دیابت نوع ۲، با رژیم غذایی و ورزش، راه ممکن دیگری برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل است. اگر قبلاً دیابت دارید، کنترل سطح گلوکز ممکن است به محافظت از عروق خونی مغز در برابر آسیب کمک کند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن به رگ های خونی در همه جای بدن آسیب می رساند.

ورزش بدنی داشته باشید

فعالیت بدنی منظم باید بخشی کلیدی از برنامه سلامتی همه باشد. علاوه بر تمام فواید دیگر، ورزش ممکن است به شما در جلوگیری از زوال عقل عروقی کمک کند.

کلسترول خود را کنترل کنید

یک رژیم غذایی سالم و کم چرب و داروهای کاهنده کلسترول در صورت نیاز ممکن است خطر سکته مغزی و حملات قلبی را که می‌تواند منجر به زوال عقل عروقی شود، کاهش دهد، احتمالاً با کاهش میزان رسوب پلاک در داخل شریان‌های مغز.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button