سردرد میگرنی چیست و چه درمانی دارد؟

میگرن خیلی بیشتر از یک سردرد معمولی است. این بیماری عصبی می تواند درد ضربان دار ناتوان کننده ای ایجاد کند که زندگی فرد را مختل کند.

حرکت، نور، صدا و سایر محرک‌ها ممکن است باعث علائمی مانند درد، خستگی، حالت تهوع، اختلالات بینایی، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن، تحریک‌پذیری، مشکل در صحبت کردن، از دست دادن موقت بینایی و بسیاری موارد دیگر شوند.

میگرن چیست؟

میگرن یک بیماری عصبی شایع است که علائم مختلفی را ایجاد می کند، به ویژه سردرد ضربان دار در یک طرف سر. میگرن با فعالیت بدنی، نورها، صداها یا بوها بدتر می شود. ممکن است حداقل چهار ساعت یا حتی چند روز طول بکشد. حدود ۱۲ درصد از آمریکایی ها به این اختلال ژنتیکی مبتلا هستند. تحقیقات نشان می دهد که این بیماری ششمین بیماری ناتوان کننده در جهان است.

انواع سردرد

بیش از ۱۵۰ نوع سردرد وجود دارد که به دو دسته تقسیم می شوند:

  • سردرد اولیه
  • سردرد ثانویه

میگرن یک سردرد اولیه است، به این معنی که ناشی از شرایط پزشکی متفاوت نیست. اختلالات سردرد اولیه تشخیص بالینی است، به این معنی که هیچ آزمایش خون یا مطالعه تصویربرداری برای تشخیص آن وجود ندارد. سردرد ثانویه نشانه ای از یک مشکل دیگر سلامتی است.

هاله یا Aura چیست؟ 

هاله یا Aura گروهی از علائم حسی، حرکتی و گفتاری است که معمولاً مانند سیگنال های هشدار دهنده ای عمل می کند که سردرد میگرنی در شرف شروع شدن است. هاله یا Aura گاهی به اشتباه به عنوان تشنج یا سکته تعبیر می شود، معمولاً قبل از سردرد رخ می دهد، اما گاهی اوقات می تواند در حین یا حتی بعد از آن ظاهر شود. یک هاله می تواند از ۱۰ تا ۶۰ دقیقه طول بکشد.  حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از افرادی که میگرن را تجربه می کنند، هاله یا Aura دارند.

علائم ناشی از هاله یا Aura برگشت پذیر هستند، به این معنی که می توان آنها را متوقف یا درمان کرد. هاله علائمی را ایجاد می کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:
۱- دیدن نقاط چشمک زن درخشان، جرقه ها یا نورهای رنگی

۲- پیدایش  نقاط کور در بینایی بیمار

۳- بی حسی یا سوزن سوزن شدن پوست قسمتی از بدن

۴-  اختلال در گفتار

۵- صدای زنگ و وزوز گوش

۶- از دست دادن موقت بینایی

۷- دیدن خطوط مواج یا ناهموار.

۸-  حس کردن بو یا طعم خاص

انواع میگرن

۱- میگرن همراه با اورا یا هاله (میگرن پیچیده): حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به سردرد میگرنی، هاله را تجربه می‌کنند.

۲- میگرن بدون اورا (میگرن رایج): این نوع سردرد میگرنی بدون هاله است.

۳- میگرن بدون سر درد:

«میگرن خاموش» یا «میگرن استفالژیک یا Acephalgic » ​​شامل علامت هاله است، اما  سردردی که معمولاً به دنبال ندارد.

۴- میگرن همی پلژیک

بیمار با فلج موقتی (همی پلژی) یا تغییرات عصبی یا حسی در یک طرف بدن مراجعه می کند. شروع سردرد ممکن است همراه با بی حسی موقت، ضعف شدید در یک طرف بدن، احساس سوزن سوزن شدن، از دست دادن حس و سرگیجه یا تغییرات بینایی همراه باشد. این علائم گاهی اوقات همراه سر درد هستند و گاهی اوقات سردرد دیده نمی شود.

۵- میگرن شبکیه (میگرن چشمی):

بیمار متوجه از دست دادن موقت، جزئی یا کامل بینایی در یکی از چشمان خود می شود ، این علامت همراه با یک درد مبهم در پشت چشم است که ممکن است به بقیه سر بیمار سرایت کند. این کاهش بینایی ممکن است یک دقیقه یا تا چند ماه طول بکشد.

۶- میگرن مزمن:

میگرن مزمن زمانی است که میگرن حداقل ۱۵ روز در ماه رخ دهد. علائم ممکن است به طور مکرر تغییر کند، و همچنین ممکن است شدت درد تغییر کند. کسانی که به میگرن مزمن مبتلا می شوند ممکن است بیش از ۱۰ تا ۱۵ روز در ماه از داروهای ضد سردرد استفاده کنند.

۷- میگرن با هاله یا Aura

ساقه مغز یا Brain Stem . با این نوع میگرن، بیمار سرگیجه، تکلم نامفهوم، دوبینی یا از دست دادن تعادل دارد که قبل از سردرد اتفاق می‌افتد.  سردرد ممکن است پشت سر بیمار باشد. این علائم معمولاً به‌طور ناگهانی رخ می‌دهند و می‌توانند با ناتوانی در صحبت کردن، صدای زنگ در گوش و استفراغ همراه باشند.

۸- میگرن پیوسته

این یک نوع نادر و شدید میگرن است که می تواند بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد.  سردرد همراه با حالت تهوع است. برخی داروها یا ترک داروها می توانند باعث ابتلا به این نوع میگرن شوند.

چهار مرحله  میگرن چیست؟  

چهار مرحله به ترتیب زمانی عبارتند از:
۱-
 مقدمه یا  پیش در آمد یا Prodrome  
۲- هاله یا Aura
۳-  سردرد
۴- مرحله پس از سردرد یا Postrome   
حدود ۳۰ درصد از افراد قبل از شروع سردرد علائمی را تجربه می کنند.

فازها عبارتند از:
۱- مرحله اول یا پیش درآمد یا Prodrome
این مرحله چند ساعت و گاهی چند روز طول میکشد دربند سر حملات سردرد بیماران را تجربه می کند

چهار مرحله میگرن چیست؟  جدول زمانی چیست؟ 

چهار مرحله به ترتیب زمانی عبارتند از: پیش‌دروم (پیش‌نظارت) ، هاله ، سردرد و پس‌دروم. حدود ۳۰ درصد از افراد قبل از شروع سردرد علائمی را تجربه می کنند.
فازها عبارتند از اول پیش درآمد یا چه قدر طول می کشد یا ممکن است چند روز طول بکشد. شما ممکن است آن را تجربه کنید یا نه، زیرا ممکن است هر بار این اتفاق نیفتد.  برخی آن را به عنوان مرحله «پیش سردرد» یا «پیش‌آگاهی» می‌شناسند.

هاله: فاز هاله می تواند تا ۶۰ دقیقه یا کمتر از ۵ دقیقه طول بکشد.  اکثر مردم هاله را تجربه نمی کنند و برخی هم اورا و هم سردرد را همزمان دارند.

سردرد: حدود چهار ساعت تا ۷۲ ساعت طول می کشد. کلمه “درد” درد را برآورده نمی کند زیرا گاهی اوقات خفیف است، اما معمولاً به صورت سوراخ کردن، ضربان دار شدن توصیف می شود یا ممکن است احساس یخ چینی را در سر خود احساس کنید.  به طور معمول از یک طرف سردرد شما شروع می شود و سپس به طرف دیگر گسترش می یابد.بعضی از حملات سردرد نیز ممکن است دیده نشود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button