دندان درد ناشی از میگرن!

میگرن شایع ترین نوع سردردی است که می تواند مقلد دندان درد هم باشد. بیماران مبتلا به میگرن ممکن است سردرد و دندان درد را با هم احساس کنند. میگرن انواع مختلفی دارد.

در دسته بندی کلی میگرن به دو دسته طبقه شده است:

 • میگرن اپیزودیک ( Episodic Migraine )
 • میگرن مزمن یا کرونیک ( Chronic Migraine )

نکته مهم: اگر فردی ۱۴ روز یا کمتر در ماه دچار سردردهای میگرنی شود میگرن او اپیزودیک است اما اگر روزهایی که درگیر سردردهای میگرنی است ۱۵ روز یا بیشتر باشد این فرد دچار میگرن از نوع مزمن یا کرونیک است.

در تقسیم بندی دیگری، از نقطه نظر نوع بیماری بیماری میگرن به انواع مختلفی تقسیم می‌شود:

میگرن بدون اورا

شایع ترین نوع میگرن در جامعه میگرن بدون اورا است. به علت شیوع بالا به این نوع میگرن میگرن معمولی یا Common Migraine هم گفته می‌شود. تقریبا ۷۵ درصد از مبتلایان به میگرن، این نوع از میگرن تمامی علایم مانند سردردهای شدید، تهوع و حساسیت به نور و صدا را داشته و تنها علایم اورا را با خود به همراه ندارد.

میگرن کلاسیک یا میگرن با اورا

بعضی از افراد پیش از بروز حمله میگرنی یا درحین آن با علایمی در سیستم حواس بدن خود مواجه می‌شوند. این نشانه‌ها اورا ( Aura ) نامیده می‌شوند. معروف ترین این نشانه‌های اختلالات بینایی است. این افراد تجربه دیدن نقاط نورانی و یا نور ناگهانی را در جلوش چشم خود می‌بینند. علاوه بر اختلالات بینایی افرادی که به میگرن با اورا مبتلا هستند، ممکن است تجربیاتی مانند مورمور شدن در پوست دست و صورت خود تجربه کنند. حملات میگرنی در این نوع از میگرن غالبا شدیدتر از میگرن کلاسیک است.

اگرچه میگرن با اورا و بدون اورا تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند اما فرایند درمان در این دو نوع از میگرن مشابه یکدیگر بوده و پزشکان مسیر درمانی یکسانی برا برای هر دو نوع از میگرن انجام می‌دهند. گفته می‌شود که در افرادی که به میگرن با اورا مبتلا هستند، ریسک ابتلا به سکته مغزی بالاتر از افراد معمولی است.

میگرن ساکت یا میگرن آسفالژیک

میگرن آسفالژیک ( Acephalgic Migraine ) یا میگرن ساکت ( Silent Migraine ) نوعی از میگرن با اورا است که در این نوع از میگرن بیمار بدون تجربه سردرد نشانه‌هایی مانند اورا و سایر نشانه‌های میگرن را تجربه می‌کند. علیرغم نبود سردرد، این بیماری نیز یک بیماری ناتوان کننده است.

میگرن همی پلاژیک

میگرن همی پلاژیک ( hemiplegic migraine ) نوعی از میگرن است که در آن سردرد میگرنی همراه با ضعف در یک سمت بدن ( همی پلاژیا ) رخ می دهد. این ضعف را می‌توان نوعی از اورا نامید که همراه با سایر نشانه‌های اورا بروز می‌کند. این نوع از میگرن به دو نوع ارثی ( میگرن همی پلاژیک خانوادگی ) و غیر ارثی تقسیم می‌شود. عوارض میگرن همی پلاژیک شباهت های زیادی با بیماری‌های خطرناک مانند سکته مغزی دارد و با دیدن نشانه‌های این بیماری هرگز آن را دست کم نگرفته و به پزشک مراجعه کنید.

میگرن چشمی یا رتینال

میگرن رتینال که باعث از بین رفتن لحظه‌ای و برگشت پذیر بینایی می‌شود. میگرن چشمی عموما با درگیر شدن یک چشم شروع می شود و نشانه های این نوع از میگرن مشاهده نورهای چشمک زن، عدم مشاهده برخی نقاط در دامنه بینایی و نابینایی لحظه ای.

این نوع از میگرن عموما با میگرن معمولی همراه با اورا اشتباه گرفت می شود اما در طبقه بندی جهانی میگرن به عنوان یک نوع مجزا از میگرن اما زیرمجموعه ای از میگرن با اورا تلقی می شود.

میگرن بازیلار یا میگرن با اورای ساقه مغز

میگرن بازیلار Basilar Migraine که نام جدید آن در طبقه بندی میگرن آن را میگرن با اورای ساقه مغز یا Migraine with brainstem aura (MBA) می‌نامند به نوعی از میگرن گفته می‌شود که در آن فرد دچار درد در پشت سر و ناحیه بالای گردن در دوطرف می‌شود. افراد مبتلا به این نوع از میگرن تمامی علایم اورا را دارا هستند و علاوه بر آن ممکن است عوارضی مانند لکنت زبان، سرگیجه، وزوز گوش، اختلال شنوایی، دوبینی و اختلالات حرکتی را تجربه کنند. حتی ممکن است سطح هوشیاری فرد در اثر این نوع از اورا کاهش یابد و فرد دچار اضطراب گردد.

میگرن طولانی یا پیوسته

میگرن طولانی یا پیوسته (Status Migrainosus) نوعی از میگرن است که حملات میگرنی آن ۷۲ ساعت یا بیشتر به طول می‌انجامد. این نوع از میگرن ممکن است به صورت با اورا یا بدون اورا رخ دهد.

در این میگرن ها علایم آن محدود به سردرد ساده نیست و تشخیص قطعی آن با دندانپزشک شما نیست. دندانپزشک می تواند با معاینه دندان های شما منشا دندانی درد شما را رد کند و احتمال میگرن را برای شما مطرح کند. در این صورت شما را به متخصص مغز و اعصاب باید مراجعه کنید تا از نظر ابتلا به میگرن بررسی شوید.

میگرن و سایر سردرد های با منشا غیردندانی

این نوع میگرن سردردهایی هستند که بسیاری از اوقات شروع آن با عاملی تحریک می شود:

 • نور
 • مواد غذایی مثل کافئین
 • الکل
 • سیگار
 • پایین آمدن قند خون
 • خم شدن سر( مثل خم کردن گردن برای حرف زدن با تلفن مدت زیاد) و ..

دندانپزشک با گرفتن تاریخچه درد شما و معاینات بالینی می تواند منشا درد شما را ( اینکه واقعا دندان شما علت درد شماست یا نه) تشخیص دهد.

طبیعت تکرار شونده میگرن

تکرار مداوم سردرد به طوری که بیماران از وجود و ماهیت آن ها اغلب آگاه می شوند و بنابراین توضیحات آن ها می تواند دندانپزشک را در تشخیص درد های دندانی احتمالی هم یاری کند.

سردرد ناشی از مشکلات فکی و گیجگاهی

دردهای میوفیشیال در ناحیه دهان و صورت که منشا عضلانی دارند هم می توانند دندان درد و هم سردرد را با هم ایجاد کنند. گاهی حتی رابطه و نظم دندان ها نسبت به هم در حالت های مختلف می تواند عامل محرک مشکلات فکی و گیجگاهی و مشکلات به دنبال آن ها باشد.

رابطه سینوز و سردرد

سینوزیت ها از جمله بیماری هایی است که هم می تواند سردرد و دندان درد را  با هم ایجاد کند بدون اینکه ربطی به دندان ها و بیماری آن ها داشته باشد. سردرد های سینوزیتی مخصوصا در فصول سرما شایع هستند.سینوزیت می تواند به صورت شایع در دندان های فک بالا به صورت دندان درد احساس شود. در عین حال افراد مبتلا به سینوزیت مزمن می توانند شکایت سردرد را هم داشته باشند.

در طبقه بندی جامعه بین المللی سردرد (IHS) کمتر از یک درصد سردرد ها، سردرد های ثانویه هستند. سردرد های ثانویه با علایم دیگری زیر همرا هستند:

 • تب
 • فلج ناحیه ای
 • شروع ناگهانی

سردرهایی که نشانه مشکلات ساختاری در نواحی مغز و اعصاب می باشند و چون می توانند خظرناک باشند باید حتما در اسرع وقت برای تشخیص و درمان آن ها اقدام شود. دندان درد هم در برخی موارد می تواند همراه با سایر علایم اصلی این سردرد ها باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button