اورای میگرن چیست و چه علائمی دارد؟

اورا یک نوع اختلال عصبی برگشت‌پذیر است که معمولاً قبل و یا همزمان با شروع سردرد حدود یک‌چهارم بیماران مبتلا به میگرن اتفاق می‌افتد. اورا معمولاً به تدریج آغاز شده و پیشرفت می‌کند و از ۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. بروز میگرن با اورا در خانم‌ها سه برابر بیشتر از آقایان بوده و ریسک احتمال ابتلا به سکته مغزی در خانم‌های مبتلا به میگرن با اورا به ویژه در سن کمتر از ۴۵ سال با مصرف سیگار و قرص‌های جلوگیری از بارداری دو برابر بیشتر از سایر افراد است.

علائم اورای میگرن

خطوط زیگزاگ رنگی که به تدریج در میدان بینایی گسترش پیدا می‌کند، نقاط و جرقه‌های نورانی، اختلال در صحبت کردن، بی‌حسی پوست دست و صورت، ضعف نیمه بدن، کاهش هوشیاری، سرگیجه، تعادل نداشتن و دوبینی، تاری دید یا نقاط کور در میدان بینایی، وزوز گوش و اختلال شنوایی، از علائم اورای میگرن است.

نشانه‌های اورای میگرن شامل است بر آشفتگی‌های گذرای دیداری یا حسی که به‌طور مشخص پیش از نشانه‌های میگرن معمولی بروز می‌کند مانند درد شدید سر، تهوع و حساسیت به‌نور و صدا. اورای میگرن، معمولاً یک‌ساعت پیش‌از شروع سردرد بروز کرده و معمولاً پیش‌از ناپدید‌شدن کمتر از ۶۰ دقیقه به‌طول می‌انجامد. گاهی اورای میگرن ممکن‌است با سردردی اندک بروز کند و یا اصلاً سردرد نداشته باشد.

عائم بینایی:

در اکثر افرادی که اورای میگرن را تجربه می‌کنند، شناسه‌ها و نشانه‌های بینایی به‌وجود می‌‌آیند که عبارتند‌از:

 • لکه‌های کور (اسکوتوم scotoma) که گاهی دارای طرح‌های ساده‌ی هندسی هستند.
 •  خطوط زیگزاگ که به‌تدریج درمیدان بینایی شناور می‌شوند.
 • لکه‌ها یا ستاره‌های کورسوزن
 • تغییر در دید
 • شرارهای نور

این نوع آشفتگی‌های دیداری از مرکز میدان بینایی شروع شده به‌سمت خارج حرکت می‌کنند و یا پراکنده می‌شوند.

سایر آشفتگی‌ها:

سایر احساسات‌گذرا که با او‌را همراهند عبارتند‌از:

 • احساس کرختی که به‌خصوص به‌صورت گزگز در یک دست یا صورت دیده می‌شود.
 • دشواری در کلام یا زبان
 •  ضعف‌عضله

علت اورای میگرن

علت میگرن همراه او‌را به‌روشنی مشخص نشده‌است. اعتقاد براین است اورای بینایی همراه میگرن شبیه موج الکتریکی یا شیمیایی است که در بخشی ازمغز حرکت می‌کند و شناسه‌های بینایی را پردازش می‌نماید. با انتشار موج، ممکن‌است سبب توهمات بینایی شود. بسیاری از همین عوامل که سبب شعله‌وری میگرن می‌شوند به شعله‌وری میگرن همراه او‌را نیز منتهی می‌شوند مانند استرس، نورهای روشن، خستگی‌ و تغییر در الگوی خواب.

عوارض میگرن با اورا

در‌افرادی‌که دچار میگرن همراه او‌را هستند، خطر بروز استروک اندکی بیشتر است. به نظر می‌رسد درخانم‌های دچار میگرن همراه اورا در‌صورت مصرف سیگارو یا استفاده از قرص‌های جلوگیری، احتمال بروز استروک بیشتر می‌شود.

تشخیص امیگرن با اورا

درصورت تجربه‌ی شناسه‌ها و نشانه‌های او‌را به‌دنبال آن شناسه‌ها و نشانه‌‌های خاص میگرن، احتمالاً بیمار دچار میگرن همراه او‌را است. پزشک این بیماری را براساس سابقه‌ی‌ طبی و معاینه‌ی جسمی بیمار تشخیص خواهد داد. اما اگر درد سر به‌دنبال او‌را وجود نداشته باشد یا آشفتگی بینایی فقط دریک چشم دیده شود، برای رد حالات وخیم‌تر مانند پارگی شبکیه یا حمله‌ی‌گذرای ایسکمیک (کاهش موقتی جریان خون در بخشی ازمغز) که ممکن‌ است سبب بروز نشانه‌ها شده باشد، دستور به انجام آزمون‌هایی خواهد داد.

آزمایش چشم

ضمن انجام این معاینه، پزشک از دستگاهی به اندازه‌ی‌ یک چراغ قوه استفاده می‌کند (افتالموسکوپ) و یک موج نور به درون چشم می‌اندازد و پشت کره‌ی‌چشم را بررسی می‌کند (فوندوسکوپی).

توموگرافی کامپیوتری(CT)

با این تکنیک رادیوگرافی تصاویر مشروح از اندام‌های درونی ازجمله مغز تهیه می‌شود.

تصویرسازی تشدید مغناطیسی (MRI)

دراین رویه‌ی تصویرسازی تشخیصی، تصاویری از اندام‌های درونی ازجمله مغز به‌دست می‌آید.

 پیشگیری از اورای میگرن

برای کمک به کاهش کثرت بروز میگرن چه با او‌را و چه بدون‌ آن داروهایی در دسترس است. در‌صورتی‌که بیش‌از ۴‌مورد سردرد درماه وجود داشته باشد،  یا درصورتی‌که سردرد بیش‌از ۱۲ساعت طول بکشد و یا بیمار در اثر میگرن درمانده شود پزشک داروهای پیشگیری را توصیه خواهد کرد. گزینه‌های داروهای پیشگیری عبارتند‌ از:

 • داروهای کاهنده‌ی فشارخون
 •  ضد‌افسردگی‌ها
 •  داروهای ضد‌تشنج
 •  تزریق بوتاکس

درمان‌های میگرن با اورا

با توجه به اینکه مصرف مُسکن حین اورای میگرن اثر کافی را در بهبود سردردی که به دنبال آن بروز خواهد کرد، نخواهد داشت، بنابراین باید مصرف مُسکن را به زمان شروع سردرد به تعویق انداخت.

 

نوار عصب و عضله توسط دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button